Αρχική > ΣΔΥ > Αγώνες > Ξηρολίβαδο, Ζαγόρι, Faethon O.M., Baia Aquathlon, Κύργια, Ρόδος, Καρπενήσι, Αγιόκαμπος, Άνω Μηλιά, (Ιούλιος 2016)

Σημαντική διάκριση για τον Αλέξη Παπαλεξίου, που κατέλαβε το Σάββατο 9 Ιουλίου  το απόγευμα στη Ρόδο τη 3η θέση στο 1st Baia Aquathlon. Ο αγώνας ήταν απόστασης 2χλμ τρέξιμο, 500μ κολύμβηση και 2χλμ τρέξιμο, σε συνεχόμενο βέβαια ρυθμό.

Αποτελέσματα-φωτογραφίες: Baia Aquathlon 2016

rodos

—-

Στον ιδιαίτερα δύσκολο αγώνα βουνού Faethon Olympus Marathon απόστασης 44 χιλιομέτρων που κινείται στη μεγαλύτερη διάρκειά του σε υψόμετρο πάνω των 2.000 μέτρων, αγωνίστηκε τη Κυριακή 10 Ιουλίου ο αθλητής του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου Γιώργος Καλαντζής, ο οποίος κατέλαβε τη 1η θέση στη κατηγορία του, και 17η στη γενική κατάταξη.
17 50+ Male 107 ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 1965 Σ.Δ.Υ ΒΟΛΟΥ 5:24:53.747 7:26:13.650

Αποτελέσματα: Rupicarpa, Faethon Olympus Marathon 2016

faethon

—-

Νέα διάκριση για αθλητή του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου. Τη Κυριακή 10 Ιουλίου ο Αμβρόσιος Δημητριάδης τερμάτισε 3ος στη γενική κατάταξη και πρώτος στη κατηγορία του στον 3ο Ορεινό Αγώνα Κυργίων Δράμας, απόστασης 16 χιλιομέτρων.

kyrgia

—-

Επτά συμμετοχες είχε ο ΣΔΥ Βόλου το πρωί στον μοναδικό αγώνα που έγινε τη Κυριακή 17 Ιουλίου, τον 6ο Αγώνα Ορεινού Τρεξίματος Ξηρολιβάδου Βέροιας 14,5 χιλιομέτρων, κοντά στο Σέλι.

ksirolivado

Στο Ζαγόρι Ιωαννίνων έγινε το Σαββατοκύριακο 23-24 Ιουλίου το 6ο The North Face Zagori Mountain Running με αγώνες 80, 42, 21 και 10 χιλιομέτρων. Τρεις δρομείς του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου έδωσαν το παρόν, με τον Δημήτρη Παπαχρήστο να τερματίζει 21ος μεταξύ 296 αθλητών στον Μαραθώνιο (42χλμ) το Σάββατο, και τον Γιάννη Μπατζάκα 117ο. Τη Κυριακή στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων όπου αγωνίστηκαν 507 δρομείς, ο Στέργιος Κουσκουρίδας τερμάτισε 55ος.

Marathon
21 , 20 , 20 M Male 1244 ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ 1971 ΣΔΥΒ 6:02:20.414 (06:02:04)
117 , 109 , 105 M Male 1198 ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΠΑΤΖΑΚΑΣ 1974 ΣΔΥΒ 7:29:19.734 (07:29:06)

10 χιλιόμετρα
55 , 49 , 14 M40-49 Male 3507 ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΚΟΥΣΚΟΥΡΙΔΑΣ 1973 crossfit volos 1:03:00.750

Τα αποτελέσματα: 6ο The North Face Zagori Mountain Running

και 6ο The North Face Zagori Mountain Running ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ 10 ΚΑΙ 21 ΧΛΜ

zagori

Νικητής σε έναν ακόμη αγώνα τερμάτισε ο Αλέξης Παπαλεξίου τη Κυριακή 24 Ιουλίου το απόγευμα. Με χρόνο 14΄20 που είναι ρεκόρ διαδρομής στα 40 χρόνια που γίνεται ο αγώνας, κέρδισε τον Λαϊκό Ανώμαλο Δρόμο Σορωνή-Άγιος Σουλάς Ρόδου 3.800 μέτρων. Η διαδρομή είναι ανηφορική.

Τα αποτελέσματα: Λαϊκός Ανώμαλος Δρόμος Σορωνή-Άγιος Σουλάς Ρόδου

2016_07_24_rodos

Στο Καρπενήσι, στο Energy Duathlon Karpenissi 2016 αγωνίστηκε τη Κυριακή 31 Ιουλίου ο αθλητής του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου Στέργιος Κουσκουρίδας. Στον παράλληλο αγώνα των 10 χιλιομέτρων τρεξίματος, κατέλαβε τη 15η θέση:
15 stergios kouskouridas 1606 43 15 M 1-99 56:52.3.

Σε δύο ακόμη αγώνες έδωσαν το παρόν την ίδια ημέρα αθλητές του ΣΔΥ Βόλου. Στην Άνω Μηλιά Πιερίας στον αγώνα βουνού 6oς Δρόμος Μουσών 16.300 μέτρων ο Θανάσης Οικονόμου τερμάτισε 18ος: 18 470 ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΘΑΝΑΣΗΣ 1.37.02.
Στον 3ο Αγώνα με θέα το Αιγαίο 9 χιλιομέτρων στον Αγιόκαμπο Λάρισας συμμετείχε ο Μπάμπης Μπάρδας.