Αρχική > ΣΔΥ > Αγώνες > Νοέμβριος 2017: Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας, Αγριά-Δράκεια, Παλαμάς, Σκύδρα

Νοέμβριος 2017: Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας, Αγριά-Δράκεια, Παλαμάς, Σκύδρα

Η Ιστορία του 35ου Αυθεντικού Μαραθωνίου Αθήνας γράφτηκε με τη συμμετοχή 123 δρομέων του ΣΔΥ Βόλου

Όλο το θέμα, μαζί με αποτελέσματα, φωτογραφίες και άλλα, μπορείτε να υο γιαβάσετε εδώ: http://www.voloshalfmarathon.gr/i-istoria-tou-35ou-afthentikou-marathoniou-athinas-graftike-me-ti-symmetochi-122-dromeon-tou-sdy-volou/

2017_11_12_sdyv

Στη μνήμη των 118 εκτελεσθέντων από τους ναζί το 1943, έτρεξαν για 16η χρονιά το πρωί της Κυριακής 5 Νοεμβρίου 34 δρομείς διανύοντας την ανηφορική διαδρομή 10.500 μέτρων από την Αγριά ως το Μαρτυρικό Χωριό της Δράκειας. Μετά τον τερματισμό οι αθλητές και οι κάτοικοι απέτισαν φόρο τιμής στους νεκρούς.

Νικητής του αγώνα τερμάτισε Βολιώτης Νίκος Σκούταρης, και στις γυναίκες η Χριστίνα Χατζηγιαννίδου από τον ΣΔΥΒ. Δεύτερος ήταν ο Ζήσης Τσουρέλης, τρίτη η Νεραντζούλα Πραγματευτή μαζί με τη Μαρία Τσιώτρα.

2017_11_05_drakeia

Νικητής στη γενική κατάταξη στον Τιτάνιο Δρόμο 10 χιλιομέτρων που έγινε στις 5 Οκτωβρίου στον Παλαμά Καρδίτσας στέφθηκε ο αθλητής του ΣΔΥ Βόλου Αλέξης Παπαλεξίου. Τρεις ακόμη δρομείς του συλλόγου έτρεξαν στον αγώνα και διακρίθηκαν και αυτοί: πρώτος στη κατηγορία του τερμάτισε ο Αργύρης Βουρλογιάννης και 2ος ο Θανάσης Παπαδόπουλος. 10ος ήταν ο Θωμάς Μαλιαχόβας. 150 δρομείς τερμάτισαν τον αγώνα, ενώ άλλοι 157 μετείχαν στα 5 χιλιόμετρα.

1 , 1 ,1 40-49 Male 309 ΑΛΕΞΗΣ ΠΑΠΑΛΕΞΙΟΥ 1977 SDY VOLOU 0:36:35.864
18 , 18 , 1 60-69 Male 117 ΑΡΓΥΡΗΣ ΒΟΥΡΛΟΓΙΑΝΝΗΣ 1956 ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ 0:42:15.880
32 , 32 , 10 30-39 Male 182 ΘΩΜΑΣ ΜΑΛΙΑΧΟΒΑΣ 1984 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 0:44:45.267
76 , 73 , 2 60-69 Male 233 ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 1951 ΣΔΥ ΒΟΛΟΥ 0:50:09.580

2017_11_05_palamas_titanios

Και στη Σκύδρα συνεχίστηκαν οι επιτυχίες για τους αθλητές του ΣΔΥ Βόλου. Ο Αμβρόσιος Δημητριάδης έτρεξε στις 5 Οκτωβρίου στον 9ο Λαικό Αγώνα Δρόμου Σκύδρας-Αρσενίου απόστασης 8 χιλιομέτρων, και τερμάτισε 3ος στη γενική κατάταξη.