Αρχική > ΣΔΥ > Αγώνες > Φλωρεντία, Γεντίκι, Μπιζάνιος, Βεγορίτιδα, Cycle mtb-trail Race, Τατόι, Παλίρροια (Φεβρουάριος 2017)

Στην Ιταλία, και πιο συγκεκριμένα στη Φλωρεντία έτρεξε τη Κυριακή 19 Φεβρουαρίου ο αθλητής του ΣΔΥ Βόλου Αλέξης Παπαλεξίου. Με νέο ατομιικό ρεκόρ 1.18.27 κατέλαβε τη 12η θέση στον Ημιμαραθώνιο Mezza maratona citta di Scandicci.

Φωτογραφία του χρήστη ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΒΟΛΟΥ.
 .

Ο Μπιζάνιος Δρόμος απόστασης 11,5 χιλιομέτρων έγινε τη Κυριακή 19 Φεβρουαρίου στα Ιωάννινα, και 5 δρομείς του ΣΔΥΒ έτρεξαν τη διαδρομή. 339 ήταν οι συμετέχοντες. Από τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου μετείχαν οι Αμβρόσιος Δημητριάδης, Κώστας Λαζαρίδης, Στέργιος Κουσκουρίδας, , Μάκης Κοσμίδης, Βάσω Τασιώνη.

9, 9, 1 Μ45-54 Male 109 Αμβρόσιος Δημητριάδης 1968 42.17
46, 45, 17 Μ35-44 272 Κώστας Λαζαρίδης 1975 49.38
129, 122, 47 Μ35-44 674 Στέργιος Κουσκουρίδας 1973 55.40
152, 142, 45 Μ45-54 238 1966 Μάκης Κοσμίδης 57.24
298, 42, 20 F35-44 558 Βασιλική Τασιώνη 1973 1.11.13

.

Ο 1ος Ορεινός Αγώνας στο Γεντίκιον Όρος, Γεντίκι Trail πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής 19 Φεβρουαρίου στη γειτονική μας Λάρισα με τη συμμετοχή 167 αθλητών, εκ των οποίων οι 11 ήταν του ΣΔΥΒ. Η διαδρομή ήταν αρκετής δυσκολίας, απόστασης 17 χιλιομέτρων, με υψομετρική 1278 μέτρα ενώ έγινε υπό βροχή το «τεραίν» γλυστρούσε. Οι αθλητές του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου που αγωνίστηκαν ήταν οι Γιώργος Καλαντζής, Αχιλλέας Καλαμάκης, Δημήτρης Οικονόμου, Γιώργος Αντωνίου, Γιάννης Μπατζάκας, Ορέστης Μότσιος, Χρήστος Αρμανίδης, Μάριος Μιχαλόπουλος, Ζαφείρης Πανόπουλος, Παντελής Ζήσης, Μάρθα Ξηροφώτου.

27 2:27:59 117 ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΔΥΒ
31 2:30:25 109 ΚΑΛΑΜΑΚΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΛΑΜΠΡΟΣ ΣΔΥ Βόλου
47 2:41:18 105 ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΣΔΥ Βόλου
53 2:46:30 155 ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΔΥΒ
67 2:57:20 49 ΜΠΑΤΖΑΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΔΥΒ
73 3:01:40 156 ΜΟΤΣΙΟΣ ΟΡΕΣΤΗΣ ΣΔΥΒ
74 3:02:35 149 ΑΡΜΑΝΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΦΑΡΣΑΛΑ (ΣΔΥΒ)
86 3:08:11 97 ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΡΙΟΣ ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ ΣΔΥ Βόλου
102 3:15:30 95 ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΖΑΦΕΙΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΔΥ Βόλου
109 3:19:39 184 ΖΗΣΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΔΥ Βόλου
111 3:22:53 179 ΞΗΡΟΦΩΤΟΥ ΜΑΡΘΑ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΣΔΥΒ

.

Τη Κυριακή 12 Φεβρουαρίου έγινε στη Θεσσαλονίκη στη γέφυρα Περραιβού-Σέιχ Σου το 4o Cycle mtb-trail Race 2017, και στον αγώνα βουνού των 10 χιλιομέτρων έτρεξαν δύο αθλητές του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου: ο Μάκης Κοσμίδης και η Βάσω Τασιώνη.
115 , 105 , 16 Over 50 Male Male 1199 ΣYMEΩN KOΣMIΔHΣ 1966 ΣΔY BOΛOY 1:20:10.710
179 , 29 , 13 Over 40 Female Female 1198 BAΣIΛIKH TAΣIΩNH 1973 ΣΔY BOΛOY 1:47:10.994

Τα αποτελέσματα: 4o Cycle mtb-trail Race 2017

Το πρωί του Σαββάτου 25 Φεβρουαρίου έγινε ο Ημιμαραθώνιος Δρόμος Λίμνης Βεγορίτιδας. Στον παράλληλο αγώνα των 5 χιλιομέτρων έτρεξαν οι αθλητές του ΣΔΥ Βόλου Αμβρόσιος Δημητριάδης, Κώστας Λαζαρίδης, που κατέλαβαν τη 5η και την 7η θέση της κατάταξης. Τερμάτισαν 97 δρομείς, ενώ στον ημιμαραθώνιο άλλοι 152.

5 2 ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ Α 00:19:39″718
7 238 ΚΩΣΤΑΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ Α 00:19:53″598

Τη Κυριακή 19 Φεβρουαρίου έγινε Αεροπορική Βάση Δεκελείας στο Τατόι το Day Run 2016 – Πρωτάθλημα ανωμάλου δρομου ΕΔ-ΣΑ. Με το σώμα ασφαλείας όπου ανήκει ο καθένας, αγωνίστηκαν οι εξής αθλητές, μέλη και φίλοι του ΣΔΥ Βόλου (8 χιλιόμετρα, 224 τερματισμοί):

115. 676 ΓΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Π Α 36:22,0
131. 675 ΒΕΡΓΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Π Α 37:21,2

2017_tatoi

Τέσσερις αθλητές του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου και μέλη του Συλλόγου Χειμερινών Κολυμβητών Βόλου Ιάσωνας μετείχαν τη Κυριακή 5 Φεβρουαρίου στον 14ο Χειμερινό Κολυμβητικό αγώνα Παλίρροια 2017, που έγινε στη Πλάκα Λιτοχώρου σε θερμοκρασία νερού θάλασσας 10 βαθμών Κελσίου χωρίς στολή και συμμετοχή 74 κολυμβητών.

Τρίτος στον αγώνα των 300 μέτρων τερμάτισε ο Αλέξης Παπαλεξίου και 6ος ο Στάθης Καραδημητρίου. 14ος στα 1000 μέτρα ήταν ο Δήμος Νταόπουλος και 45ος ο Κώστας Παλάντζας.